16 Липня 2018
Шановні відвідувачі, щиро вітаємо Вас на офіційному веб-сайті Старосинявської районної державної адміністрації!!!

ІСТОРІЯ СТАНОВЛЕННЯ СТАРОСИНЯВСЬКОГО РАЙОНУ

Архівним відділом РДА проведено пошукову роботу по відтворенню  матеріалів, які могли б відобразити територіально-адміністративний устрій нашого району починаючи з  моменту його створення  (1923  р.) до сьогоднішнього дня.

Історія району складалася таким чином, що тричі він утворювався і двічі ліквідовувався.  Його межі змінювалися неодноразово і кожний раз по-новому.  Села  району відносились в різні періоди до 7 різних районів. (Любарський, Терешпільський, Старокостянтинівський, Летичівський, Остропільський, Меджибізький та Старосинявський).

В даній статті читачі зможуть порівняти   межі сільських рад з тими населеними пунктами, що входили до них в різні роки. В своїй роботі архівний відділ використовував архівні документи Державного архіву області м. Хмельницький,  історію населених пунктів Житомирської області та Любарського району, документи різних установ району.

Постановою  ВУЦВК  від  7 березня 1923 р.  в  губерніях ліквідовані  повіти та волості і утворені округи та райони. В Подільській губернії  ( 1795 р. – 1925 р.) утворено 6 округів в т.ч. такі до яких входили населені пункти сьогодні Старосинявського району – це Проскурівський   округ  ( 1925-1930 р.р.). До Проскурівського округу входили 16 районів   в т.ч. Старосинявський район ( 1923-1931)  – з частин Меджибізької, Пилявської, Старосинявської та Сусловецької волостей.

До складу Старосинявського району входили наступні сільські ради:

$11.      Адампільська сільська рада ( с.Адампіль) ( до 1917 р. Літинський повіт, Старосинявська волость)

$12.      Бабинська  сільська рада ( с. Бабин. с.Бабінок) (до 1917 р. Літинський повіт Пилявська  волость)

$13.      Гречанська сільська рада ( с.Гречана) ( до 1917 р. Літинський повіт, Старосинявська волость)

$14.      Дашковецька сільська рада ( с.Дашківці, Буглаї) (до 1917 р. Літинський повіт Пилявська  волость с. Дашківці та  Летичівський повіт, Сусловецька волость с. Буглаї)

$15.      Десерівська сільська рада ( с.Десерівка) (до 1917 р. Літинський повіт Пилявська  волость)

$16.      Ілятківська сільська рада (с.Ілятка, Чехи) ( до 1917 р. Літинський повіт, Старосинявська волость)

$17.      Мисюрівська сільська рада ( с.Мисюрівка, Івки) (до 1917 р. Літинський повіт Пилявська  волость)

$18.      Новосинявська сільська рада (с.Нова Синявка, х.Брещуків) ( до 1917 р. Літинський повіт, Старосинявська волость)

$19.      Паньковецька сільська рада (с.Паньківці) ( до 1917 р. Летичівський повіт, Меджибіжзька волость)

$110.  Пилявська сільська рада  ( поселення Низ, с.Миколаївка, Олексіївка, Олександрівка) (до 1917 р. Літинський повіт Пилявська  волость)

$111.  Пилявківська сільська рада ( с.Пилявка) (до 1917 р. Літинський повіт Пилявська  волость)

$112.  Сьомаківська сільська рада ( с.Сьомаки,Щербані) ( до 1917 р. Літинський повіт, Старосинявська волость)

$113.  Старосинявська сільська рада ( с.Заставці, Юзефівка, хутір Войцехівський, лісова сторожка Урочище  Чарівщина, Старосинявська цукроварня) ( до 1917 р. Літинський повіт, Старосинявська волость)

$114.  Теліженецька сільська рада (С. Теліженці, с.Уласово-Русанівка, хутір Галузінський) (до 1917 р. Літинський повіт Пилявська  волость)

$115.  Іванковецька сільська рада (с.Іванківці), (до 1917 р. Літинський повіт Пилявська  волость)

Меджибізький  район складався з частин Бахматовецької, Меджибізької та Пилявської волостей до нього входили наступні села сьогодні Старосинявського району:

$11.      Лисанівська сільська рада ( с.Лисанівці) ( до 1917 р. Летичівський повіт, Меджибіжзька волость)

$12.      Карповецька сільська рада (с.Карпівці)  (до 1917 р. Літинський повіт Пилявська  волость)

До Терешпільського району  Проскурівського округу відносились:

1.   Паплинецька сільська рада (с.Паплинці) ( до 1917 р. Літинський повіт, Старосинявська волость)

2.  Цимбалівська сільська рада ( с. Цимбалівка, Перекора , Антонівка)

( до 1917 р. Літинський повіт Терешпільська волость)

3.  Шпиченецька  ( тепер Заліссянська) сільська рада (с. Шпиченці, с.Чешки,  лісова сторожка Дача Чарівщина) ( до 1917 р. Літинський повіт, Старосинявська волость)

4. с. Яблунівка  сьогодні Цимбалівської сільської ради входило до Терешпільської сільської ради. ( до 1917 р. Літинський повіт Терешпільська волость)

В 1923 р. до  Старокостянтинівського  району Волинської губернії Шепетівського округу  який  сформовано з Остропільської, Решнівської, Сковорідської та Старокостянтинівської волостей.

1. с. Ожарівка    (до 1917 р. Звягелівський повіт ( теперішній Новоград-Волонський) Остропільська волость)

2. с. Пасічна    (до 1917 р. Звягелівський повіт ( теперішній Новоград-Волонський) Остропільська волость)

$13.      с. Пишки    (до 1917 р. Звягелівський повіт  ( теперішній Новоград-Волонський) Остропільська волость)

$14.      х. Рідкодуби    (до 1917 р. Звягелівський повіт ( теперішній Новоград-Волонський) Остропільська волость )

$15.      с. Харківці   (до 1917 р. Звягелівський повіт ( теперішній Новоград-Волонський) Остропільська волость)

$16.      с.   Гончариха    (до 1917 р. Звягелівський повіт ( теперішній Новоград-Волонський) Остропільська волость)

$17.      с.Мшанець   (до 1917 р. Звягелівський повіт ( теперішній Новоград-Волонський) Остропільська волость)

До Любарського району Житомирської округи (1923-1925), далі Бердичівської округи  Волинської губернії відносились з 28.08.1924 р.:

Ожарівська сільська рада (с. Пишки,  Ожарівка) ,  Мшанецька сільська рада.

17.06.1925 р. до Любарського району приєднано Цимбалівську сільську раду та с. Яблунівка ( до того Терешпільського району).

26.10.1925 р. створено Яблунівську сільську раду.

Постановою   від 23 липня 1930 року  ВУЦКВ і РНК УРСР від 2 вересня  1930 року  на території УРСР  було ліквідовано  округи.

Постановою  ВУЦВК від 3 лютого 1931 року проведено укрупнення 13 районів в т.ч. Старосинявського,  який   був приєднаний до Летичівського району.

Рішенням  позачергової ІУ сесії ВУЦВК від 9 лютого 1932 р. на території УРСР  утворено 5 областей в тому числі і Вінницьку (1932-1937 р.). до її складу включено територію сучасної Хмельницької області ( в т.ч. і Летичівський , Меджибізький райони).

Постановою  ЦВК УРСР від 26 лютого  1935 р. відновлено Старосинявський район до його складу входять наступні сільські ради:

1. Адампільська сільська рада ( с.Адампіль, Перекора)

2. Бабинська сільська рада ( с.Бабине)

3. Буглаївська сільська рада ( с. Буглаї)

4. Гречанська сільська рада ( с.Гречани)

5. Дашковецька сільська рада ( с.Дашківці, хутір Петровський)

6.Загірненська сільська рада (Десерівська) с. Загірне (сьогодні Староскостянтинівський р-н)

7. Заставецька сільська рада ( с.Заставці, Юзефівка   з 1945 р. Йосипівка)

8. Іванковецька сільська рада ( Іванківці)

9. Івківська сільська рада ( с.Івки,  хутір Ворошиловський – далі  с. Яблунівка, потім Травневе)

10. Ілятківська сільська рада  ( с.Ілятка, Чехи)

11. Мисюрівська сільська рада ( с.Мисюрівка)

12. Новосинявська сільська рада ( с. Нова Синявка)

13. Олексіївська сільська рада ( с. Олексіївка, Олександрівка, хутір Будьонівський )

14. Паплинецька сільська рада ( с. Паплинці, Гончариха)

15. Пилявківська сільська рада ( с. Пилявка)

16. Пилявська сільська рада ( с. Пилява, Дубова, Миколаївка)

17. Подолянівська сільська рада  (с. Подоляни, Червоний Степ)

18. Старосинявська перша сільська рада ( с.Стара Синява)

19. Старосинявська друга сільська рада ( с.Стара Синява)

20. Сьомаківська  сільська рада ( с. Красносілка, Сьомаки, Щербані)

22. Шпиченецька сільська рада  (с.Шпиченці)

Теліженецька сільська рада

До Меджибізького району входять наступні сільські ради :

1. Карповецька сільська рада ( с.Карпівці)

2. Лисанівська сільська рада ( с. Лисанівці)

3. Паньковецька сільська рада ( с. Паньківці) в 1935 р. відійшла до Меджибізького району.

З 13.02.1935 р. до Остропільського району відносяться:

$11.      Фердинандівська сільська рада ( з 1945 р.   перейменовано в с.Липки)

$12.      Пасічнянська сільська рада (с.Пасічна)

$13.      Харковецька сільська рада ( с.Харківці)

$14.      Цимбалівська сільська рада  (с.Цимбалівка)

$15.      Яблунівська сільська рада ( с.Яблунівка, хутір Камінський потім ім. Леніна)

$16.      Мшанецька  (с.Мшанець, Бичева, хут. Вишнопіль)

$17.      Ожарівська (с.Ожарівка)

$18.      Пишківська (с.Пишки, Рогізна)

22 вересня 1937 р. постоновою ЦВК СРСР була створена Кам”янець-Подільська область в складі 36 районів. До 1941 року  територіальний устрій на теринах району залишається без змін. В травні 1941 року обласний центр перенесено із Кам”янця –Подільського до м. Проскурів ( перейменовано в м. Хмельницький).

Під час Великої Вітчизняної війни  ( з липня 1941 р. по березень 1944 р. територія  області уввійшла  до складу генеральної округи  „Волинь-Поділля” ( рейхскомісаріат „Україна”) . На сучасній території Хмельницької області  німецько-фашистськими окупантами було створено 9 так званих гебітів,  Старосинявський  район уввійшов до складу Старокостянтинівського  гебітскомісаріату разом із Грицівським, Старокостянтинівським та  Остропільським районами.

На 1 вересня 1946 року згідно територіально-адміністративного поділу     території Старосинявського району:

1. Адампільська сільська рада – с. Адампіль, Перекора, Залізнична станція.

2. Бабинська сільська рада – с. Бабино.

3. Буглаївська сільська рада - с. Буглаї.

4. Гречанська   сільська рада – с.Гречана.

5. Дашківська сільська рада – с. Дашківці, Вис. Петровського.

6. Десерівська сільська рада - с. Десерівка. 9відійшла до Старокостянтинівського району).

7. Заставецька сільська рада –с. Заставці, Кізерівка, Цукрозавод, Радгосп.

8. Івецька сільська рада - с. Івки, Вис. Ворошилова.

9. Іванковецька сільська рада – с. Іванківці, Радгосп.

10. Лятецька сільська рада - с. Лятка, Чехи.

11. Місюрівська сільська рада –с. Місюрівка.

12. Олексіївська сільська рада - с. Олексіївка, Вис. Будьонного, Олександрівка.

13. Пилявська сільська рада – с.  Пилява, с.Миколаївка,  с.Дубова.

14. Пилявецька сільська рада – с. Пилявка.

15. Паплинецька сільська рада – с. Паплиці, Гончариха Радгосп.

16. Сьомацька сільська рада – с. Сьомаки, с. Щербані, с. Красносілка.

17. Старосинявська містечкова рада – м. Стара Синява.

18. Старосинявська сільська рада – с. Стара Синява.

19. Новосинявька сільська рада – с. Нова Синява.

20. Уласово-Русанівська сільська рада – с.Уласово-Русаніка, с. Теліженці.

21. Чешковецька (Подолянська) сільська рада – с.Чешки, с. Червоний степ.

22. Шпичинецька (Заліссянська) сільська рада – с. Шпиченці, Ліс.

На 1 вересня 1946 рокуОстропільський район

.
1. Липківська сільська Рада: с.Липки.
 2. Мшанецька сільська Рада: с.Мшанець.
3. Ожарівська сільська Рада: с.Ожарівка.
4. Пасічнянська сільська Рада: с.Пасічна, с.Рідкодуби.
5. Пишківська сільська Рада: с.Пишки.
 6. Харковецька сільська Рада: с.Харківці.
7. Цимбалівська сільська Рада: с.Цимбалівка.
8. Яблунівська сільська Рада: с.Яблунівка, х.Калинівський.

На 1 вересня 1946 рокуМеджибізький  район

1. Карповецька сільська рада ( с.Карпівці)

2. Лисанівська сільська рада ( с. Лисанівці)

16 січня 1954 р. місто Проскурів перейменовано в м.Хмельницький, а Кам”янець-Подільську область  - в Хмельницьку

23 вересня  1959 року відповідно до Указу Президії Верховної Ради УРСР на території області  відбулися адміністративні зміни, відповідно до яких  ліквідовано деяку частину районів з подальшим приєднанням їх території до інших районів. Так  Меджибізький район приєднано  до Летичівського, Ружичнянського та Старосинявського районів,Остропільський –до Старокостянтинівського і Старосинявського районів,.  Як наслідок 3 сільські ради Меджибізького району та 8 Остропільського стали Старосинявського району.

На 1 червня 1960 р. в районі діють такі сільські ради:

1. Старосинявська селищна рада (смт. Стара Синява)
  2. Адампільська  сільська рада ( с.Адампіль,Липки, Перекора)
  3. Бабинська сільська рада ( с.Бабине, Дубова, Загірне в подальшому відійшло до Старокостянтинівського району)
  4. Заставецька сільська рада ( с.Заставці, Красносілка, Щербані)
  5. Іванковецька сільська рада ( с.Іванківці, Дашківці, с.Петрівське)
  6. Івківська сільська рада (Івки, Мисюрівка, Яблунівка)
  7. Ілятківська сільська рада ( с.Ілятка, с.Чехи)
  8. Лисанівська сільська рада (с.Лисанівці, Паньківці)
  9. Мшанецька сільська рада (с.Мшанець, с. Бичева, с. Рогізна,  в подальшому відійшли до Любарського району Житомирської обл., хут.Вишнопіль –   відійшов до Старокостянтинівського району)
  10. Новосинявська сільська рада ( с.Нова Синявка, Йосипівка)
  11.  Ожарівська сільська рада (с.Ожарівка, Пишки, Мициславщина).
  12. Паплинецька сільська рада (с.Паплинці, Гончариха)
  13.  Пасічнянська сільська рада ( с.Пасічна, Рідкодуби, Гречана)
  14. Пилявківська сільська рада ( с.Пилявка, Карпівці)
  15.  Сьомаківська сільська рада ( с.Сьомаки, Буглаї)
  16.  Уласово-Русанівська сільська рада ( с. Уласово-Русанівка, Миколаївка, Теліженці)
  17. Харковецька сільська рада (с.Харківці)
  18.  Пилявська сільська рада (с.Пилява, Вишневе, Олександрівка, Олексіївка)
  19. Цимбалівська сільська рада ( с.Цимбалівка, Яблунівка, хут.Калінінський)
  20. Шпичинецька сільська рада ( с. Шпиченці ( далі Залісся), Подоляни, Червоний Степ).

Указом Президії Верховної Ради УРСР від 30 грудня 1962 р. „Про укрупнення  сільських районів на території УРСР” на території області сформовано  нові райони, до складу яких входять населені пункти ліквідованого цим же Указом Старосинявського району.

До Летичівського району увійшли :

1.Старосинявська селищна рада

2. Адампільська сільська рада

3. Заставецька сільська рада

4. Іванковецька сільська рада

5. Ілятківська сільська рада

6. Лисанівська сільська рада

7. Новосинявська сільська рада

8. Паплинецька сільська рада

9. Пилявська сільська рада

10. Пилявківська сільська рада

11. Сьомаківська сільська рада

12. Уласово-Русанівська сільська рада

13. Шпичинецька (Заліссянська) сільська рада

До Старокостянтинівського району:

$11.      Мшанецька сільська рада

$12.      Ожарівська сільська рада

$13.      Пасічнянська сільська рада

$14.      Харковецька сільська рада

$15.      Цимбалівська сільська рада

$16.      Івківська сільська рада

$17.      Бабинська сільська рада

Згідно указу Президії ВР УРСР     "Про внесення    змін в адміністративне районування Української РСР" від 4 січня 1965 року.

Села Бичева     та      Рогізна      Мшанецької      сільради Старокостянтинівського   району  передати  до  складу  Любарського району Житомирської області з підпорядкував-нням сіл Великоволицькій сільській Раді.

Згідно Указу  президії Верховної Ради  УРСР від 8 грудня  1966 року відновлено Старосинявський район Хмельницької області, який діє по даний час. З частини сіл Летичівського, Старокостянтинівського та Любарського районів.

На 01.01.2015 р. в районі нараховується 16 сільських та 1 селищна рада:

1. Старосинявська селищна рада (смт. Стара Синява, с.Йосипівка, Уласово-Русанівка, Теліженці, Іванківці)

$12.      Адампільська  сільська рада ( с.Адампіль,Липки, Перекора)

$13.      Бабинська сільська рада ( с.Бабине, Дубова, )

$14.      Заставецька сільська рада ( с.Заставці, Красносілка, Щербані, Чехи, Ілятка)

$15.      Заліссянська сільська рада ( с.    Залісся , Подоляни )

7. Лисанівська сільська рада (с.Лисанівці, Паньківці)

8. Мшанецька сільська рада (с.Мшанець)

9. Новосинявська сільська рада ( с.Нова Синявка)

10. Ожарівська сільська рада (с.Ожарівка, Пишки)

$111.  Паплинецька сільська рада (с.Паплинці, Гончариха)

$112.   Пасічнянська сільська рада ( с.Пасічна, Рідкодуби, Гречана)

$113.   Пилявківська сільська рада ( с.Пилявка, Карпівці)

$114.   Сьомаківська сільська рада ( с.Сьомаки, Буглаї, Дашківці, с.Петрівське)

$115.   Харковецька сільська рада (с.Харківці)

$116.   Пилявська сільська рада (с. Пилява, Олександрівка, Олексіївка, Миколаївка, с. Вишневе)

$117.   Цимбалівська сільська рада ( с.Цимбалівка, Яблунівка)

Відповідно до ст.7,8 Закону України  «Про добровільне  об’єднання територіальних громад», ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,  на підставі висновку Старосинявської селищної ради від 12.08.2015 р. № 542, затвердженого розпорядженням голови Хмельницької обласної державної адміністрації від 12.08.2015 р. №374/2015-р., враховуючи рішення  Адампільської, Бабинської, Заліссянської, Заставецької, Івківської, Мшанецької, Новосинявської, Лисанівської, Ожарівської, Паплинецької, Пасічнянської, Пилявської, Пилявківської, Сьомаківської, Харковецької, Цимбалівської сільських   рад,  згідно рішення сесії Старосинявської селищної ради  від 12 серпня 2015 року №1, прийнято рішення  сесії Хмельницької обласної ради від 13.08.2015 р. № 22-33/2015 «Про утворення  Старосинявської   селищної об’єднаної територіальної громади  і призначення перших чергових виборів депутатів Старосинявської селищної об’єднаної територіальної громади  та Старосинявського селищного голови».

25 жовтня 2015 року відбулись перші вибори до місцевих рад.

До складу громади увійшло 45 населених пунктів із загальною чисельністю населення  20464осіб (в т.ч. - 1 селище міського типу, 44 сільських населених  пунктів., з центром в смт. Стара Синява),  площа  громади -   662  км.

Відповідно до рішень третьої сесії  Старосинявської селищої ради VII скликання від 29 грудня 2015 року про реорганізацію  сільських  рад шляхом приєднання до Старосинявської селищної  радиприпинено юридичні особи сільські ради у зв’язку з реорганізацією шляхом приєднання до Старосинявської селищної ради.