17 Грудня 2017

Важливо, щоб люди не відчували себе людьми з особливими потребами // 03 грудня 2017

25 років тому  Генеральна Асамблея ООН об’явила 3 грудня Міжнародним днем інвалідів. Мета такого рішення цілком очевидна: люди з фізичними або психічними недугами повинні відчувати себе повноправними членами суспільства. Внесення цього дня до календаря пам’ятних дат засвідчило увагу міжнародного співтовариства до людей з особливими потребами та визначило піклування про них однією з визначальних рис цивілізованості кожної держави. Відзначення цієї дати спрямоване на посилення уваги до проблем інвалідів, захисту їх гідності, прав і благополуччя. Міжнародний день інвалідів акцентує увагу суспільства на перевагах, які воно отримує від участі інвалідів у політичному, соціальному, економічному і культурному житті. Цей день є нагадуванням кожному з нас про його обов’язок виявляти турботу і милосердя до людей з особливими потребами.

Права осіб з інвалідністю в нашій державі захищає Закон «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» та інші законодавчі документи щодо соціального захисту наших співвітчизників з особливими потребами. Розроблено та реалізується чимало відповідних програм, проводиться значна робота по комплексному розв’язанню проблем інвалідності, як на державному рівні так і на місцевих рівнях.

За підрахунками, в нашому районні, на даний час,  проживає майже 1500 інвалідів. В управлінні соціального захисту населення районної державної адміністрації перебуває на обліку: 1053 -  інваліди загального захворювання, 91 – дитина-інвалід,  97 - інвалідів війни. В число інвалідів війни входить 12 учасників АТО, з них: 11 інвалідів ІІІ групи, 1 інвалід ІІ групи.

Через події на Сході України число інвалідів війни, учасників АТО, нажаль, постійно збільшується. В районі ведеться активна робота щодо психологічної реабілітації, професійної адаптації, забезпечення санаторно-курортним лікуванням та придбання житла інвалідам, учасникам АТО.

Інваліду ІІ групи, учаснику АТО, Бєльдяєву Віталію Генадійовичу за рішенням «Районної комісії щодо розгляду заяв членів сімей загиблих військовослужбовців та інвалідів про виплату грошової компенсації» від 25.04.2017 року, було затверджено та виплачено грошову компенсацію на придбання житла в сумі 561тис.041грн.. За виділені кошти придбано квартиру в м. Хмельницькому.

Відповідно до чинного законодавства та з метою забезпечення інвалідів основним джерелом існування та підтримки їх життєдіяльності управлінням  соціального захисту населенням райдержадміністрації виплачуються різні види пільг, адресної грошової допомоги та компенсацій, як окремим категоріям інвалідів так і особам, які здійснюють догляд за ними.

Особи, які перебувають на обліку, як інваліди з дитинства та діти-інваліди отримують в управлінні щомісячну державну соціальну допомогу. Впродовж 11 місяців 2017 року за рахунок Державного бюджету цю допомогу виплачено 348  особам на загальну суму 5 млн.316 тис. грн.

Щомісячна допомога на догляд за інвалідом І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу виплачується 115 громадянам. Протягом 11 місяців цього року ними отримано

2 млн.521 тис.грн..

117 інвалідів району  протягом 2017 року отримали пільги на природній газ та електроенергію на загальну суму 781тис.525 грн.

Також виплачується державна соціальна допомога особам, які не мають права на пенсію та інвалідам, а також, допомога особам, які здійснюють догляд за інвалідом І групи та пристарілими за 80 років. Протягом 2017 року таку допомогу отримує 177 осіб, загальна сума виплат цих видів допомоги склала 52,8 тис. грн..

Управлінням в 2017 році  проведено виплату разової допомоги до 5 травня у збільшеному розмірі 93 інвалідам війни на загальну суму 276,3 тис.грн..

Для забезпечення успішного інтегрування осіб з обмеженими можливостями в суспільство, в районі вживаються заходи щодо  забезпечення реалізації їх прав на освіту, працевлаштування, медико-соціальну реабілітацію, медичне, соціально-побутове та транспортне обслуговування, на забезпечення безперешкодного доступу до об'єктів соціальної інфраструктури. З метою забезпечення надання інвалідам необхідної допомоги  та поліпшення їх соціального обслуговування в управлінні соціального захисту населення райдержадміністрації створений і постійно поповнюється Централізований банк даних з проблем інвалідності.

Протягом 2017 року 38 інвалідів району забезпечені технічними засобами пересування та реабілітації, 422 інвалідам видано направлення для отримання протезів, палиць, милиць, ортопедичного взуття та інших ортопедичних виробів. 21 особі з обмеженими фізичними можливостями виплачена грошова компенсація на бензин та технічне обслуговування спецавтотранспорту і на транспортні витрати на суму 7тис.248  грн..

Крім того, 29 інвалідів району оздоровлені в різнопрофільних санаторіях України, 13 інвалідам  виплачена компенсація за невикористане право на санаторно-курортне лікування на суму понад 4070 грн.

Впродовж 2017 року 8 осіб з особливими потребами району було працевлаштовано.

В районі проведена значна робота по створенню безперешкодного доступу людей з обмеженими фізичними можливостями до об’єктів житлового та громадського призначення, завдяки якій  забезпечено доступ зазначеної категорії громадян майже до всіх приміщень органів державної виконавчої влади і місцевого самоврядування, закладів соціального захисту, охорони здоров’я, освіти та культури.

Безперечно, в районі, як і в державі в цілому, для поліпшення життя громадян з обмеженими функціональними можливостями протягом останнього часу зроблено чимало. Відзначення  Міжнародного дня інвалідів – це нагода проаналізувати зроблене і намітити основні напрямки роботи для формування гідних умов життя людей з особливими потребами, щоб ніхто не почувався забутим чи залишеним наодинці зі своїми проблемами. Наше завдання в подальшому полягає в тому, щоб ті кроки, які зроблені в цьому напрямку, мали динамічне продовження.

Заступник начальника управління

соціального захисту населення