Співробітництво Україна-НАТО у сфері економіки

Основою економічної співпраці країн-членів НАТО є стаття 2 Північноатлантичного договору, в якій зазначається, що держави Альянсу “намагаються усувати суперечності у своїй зовнішній економічній політиці та сприяють економічній співпраці між окремими або між усіма учасниками Договору”.

Оскільки основою діяльності НАТО є забезпечення безпеки та оборони, її робота у сфері економіки зосереджена на специфічних економічних аспектах безпеки і оборони, в яких вона може бути корисною. Крім того, Альянс завжди підтримує співпрацю між своїми членами, якщо мова йде про економічні питання, які мають безпосередній вплив на безпеку і оборону.

Невід’ємним елементом економічної діяльності НАТО є співпраця з країнами-партнерами та іншими державами, з якими Альянс встановив співробітництво.

Так, співпраця в рамках Ради євроатлантичного партнерства (РЄАП) реалізується шляхом конференцій, семінарів і засідань експертів. Спільно розробляються схеми співпраці за допомогою Центру досліджень безпеки імені Джорджа Маршалла та інших установ. Ці механізми дають країнам –членам Альянсу можливість поділитися своїм досвідом з країнами-партнерами в низці сфер. Останніми прикладами такої співпраці є економічні аспекти розбудови оборонних інституцій, економічні та фінансові аспекти боротьби проти тероризму, нові методики керування оборонними ресурсами в країнах Альянсу і партнерах. Економічними структурами НАТО також здійснюється моніторинг економічних питань оборони і безпеки, включених в індивідуальні плани партнерства.

Співпраця України з НАТО у сфері економічних аспектів оборони та безпеки здійснюється на двох напрямах: інституційних діалог, який зосереджується на економічних питаннях оборони і безпеки та економічних аспектах перебудови оборонної промисловості, та діяльність з перепідготовки військовослужбовців, звільнених у запас.

Особливо важливою сферою співпраці з Альянсом є допомога в  ліквідації негативних економічних та соціальних наслідків оборонної реформи в Україні.

За угодою з Українським національним координаційним центром, який відповідає за соціальну адаптацію звільнених у запас військовослужбовців, НАТО з 1999 р. фінансує в Україні курси іноземних мов і менеджменту, на яких щороку навчаються майже 100 колишніх українських офіцерів. Після початку Інтенсифікованого діалогу з Україною НАТО подвоїла ресурси, що виділяються на співпрацю в цій сфері. Ця програма приносить відчутні результати, допомагаючи звільненим у запас військовослужбовцям інтегруватись у цивільне життя.

У квітні 2005 року держави-члени НАТО та Україна домовилися щодо розширення допомоги у вирішенні проблем, пов’язаних із соціально-економічними наслідками воєнної реформи.

У вересні 2005 року Альянс взяв на себе ініціативу щодо фінансування Трастового Фонду НАТО – Програми “Партнерство заради миру”. Цей проект гарантує продовження в Україні програми, започаткованої Великою Британією у 2002 році та дає можливість перепідготувати  180 військових щорічно у Хмельницькому центрі перепідготовки та соціальної адаптації при Хмельницькому Національному університеті. Перепідготовка здійснюється на 3-місячних курсах, що проводяться за 500 годинною програмою. У 2007 році збільшено фінансування Проекту “Україна – НАТО з перепідготовки військовослужбовців”.

Наразі в Україні здійснюється Програма “Україна-НАТО з перепідготовки військовослужбовців”, яка включає два проекти у цій сфері: Програма Україна — НАТО з професійного розвитку цивільного персоналу сектору безпеки і оборони та Проект Трастового фонду НАТО – Хмельницький центр перепідготовки та соціальної адаптації військовослужбовців ( http://retrain.km.ua). Крім цього, надається допомога в реалізації економічних курсів.

Спільна робоча група Україна-НАТО з питань економічної безпеки (NATO-Ukraine Joint Working Group on economic security). У ході засідань СРГ з питань економічної безпеки обговорювалися теоретичні та практичні питання економічної безпеки, розглядалися концепції забезпечення цієї важливої складової загальної безпеки держави.

Починаючи з 2007 року до порядку денного засідань СРГ з питань економічної безпеки включено проблематику енергетичної безпеки та безпеки енергетичної інфраструктури. З 2008 року в рамках СРГ Україна-НАТО було розпочато співробітництво у боротьбі з фінансуванням тероризму та запобіганні відмиванню коштів, отриманих злочинним шляхом.

Міністерство економічного розвитку і торгівлі України спільно з Місією України при НАТО та Офісом зв’язку НАТО в Україні є організатором засідань Спільних робочих груп, до участі у яких, зазвичай, залучаються представники Міністерства оборони України, Міністерства закордонних справ України, Національного інституту стратегічних досліджень, а також Міжнародного секретаріату НАТО та ряду неурядових організацій.