Управління агропромислового розвитку Старосинявської райдержадміністрації доводить до відома сільгоспвиробників та власників пасік // 14 травня 2018

На початку 2018 року було зафіксовано масові отруєння бджіл в ряді районів Хмельницької області.

Згідно підпункту 5.26 пункту 5 «Державних санітарних правил авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів у народному господарстві України» (затверджені наказом Міністерства охорони здоров’я України від 18.12.1996 року №382) забороняється проведення авіаційних обробок пестицидами всіх груп токсичності з метою боротьби з шкідниками та хворобами сільськогосподарських культур, лісових та інших угідь, які розташовані ближче:

Пунктом 7 «Інструкція щодо попередження та ліквідації хвороб і отруєнь бджіл», (Наказ головного державного інспектора ветеринарної медицини від 30.01.2001 року №9, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 12.02.2001 року №131/5322), передбачено інформування власників пасік за три доби до хімобробок з зазначенням застосовуваного отрутохімікату, місця (у радіусі 7 км), часу і способу проведення обробки. Вказують час ізоляції бджіл. Обробки проводять в період відсутності льоту бджіл у ранкові або вечірні години. Не допускають обробку квітучих медоносів і пилконосів під час масового льоту бджіл.

1) 5 км від місця постійного перебування медоносних пасік;

2) 2 км від рибогосподарських водойм, відкритих джерел водопостачання, місць випасання домашніх тварин, об’єктів природно заповідного фонду (заповідників, національних парків, ботанічних та зоологічних заказників і т. п.);

3) 1 км від населених пунктів, тваринницьких і птахівничих ферм, а також посівів сільськогосподарських культур, які вживаються в їжу без термічної обробки, садів, виноградників, і місць проведення інших сільськогосподарських робіт.

Відповідно до статті 38 Закону України «Про бджільництво» порушення законодавства в галузі бджільництва тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законами України.

Відповідальність за порушення законодавства в галузі бджільництва несуть особи, винні у не повідомленні (приховуванні) або наданні неправдивої інформації про виникнення загрози бджолам при застосуванні засобів захисту рослин, а також у порушенні технологій вирощування рослин сільськогосподарського та іншого призначення, що призведе до погіршення умов у ареалах розселення бджіл.

Рекомендуємо, з метою контролю та узгодження спільних дій щодо застосування пестицидів і агрохімікатів постійно здійснювати інформування сільськогосподарськими підприємствами власників пасік індивідуально, через засоби масової інформації, а також ініціювати координаційні зустрічі з представниками профільних асоціацій та спілок для узгодження спільних дій по запобіганню випадків отруєння бджіл.

Головний зоотехнік управління

агропромислового розвитку