22 Лютого 2019

Не позбавляйте себе соціальних благ // 07 лютого 2019

Стаття 43 Конституції України гарантує кожному громадянину право заробляти собі на життя працею та отримувати за це винагороду у вигляді заробітної плати, не нижчої від визначеної законом. Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов’язковою на всій території України для підприємств усіх форм власності і господарювання. Зазначимо, що з 1 січня 2019 року розмір мінімальної зарплати в Україні складає       4173 гривень на місяць. Окрім того, що роботодавці не мають права виплачувати працівникам зарплати менші за цю суму, даний показник використовується самозайнятими особами (ФОПами, що зареєстровані на третій групі спрощеної системи оподаткування) для розрахунку суми сплати єдиного соціального внеску.Гарантований рівень мінімальної заробітної плати чимало роботодавців просто ігнорують і змушують робітників працювати на невелику зарплату, часом зовсім не декларуючи оплату їх праці. Бажаючи уникнути зайвих, на їхню думку, витрат, видають працівникам зарплату готівкою. У цьому випадку йдеться про „тіньові” заробітки, з яких не утримуються податки та не здійснюються відрахування до Пенсійного фонду. Мають місце негативні наслідки цього явища і для самого працівника, який позбавляє себе гідної пенсії у майбутньому.

Працівник, який отримує зарплатню в „конверті”, виявляється повністю беззахисним перед роботодавцем. Усна домовленість жодним чином не фіксується юридично, роботодавець сплачує стільки, скільки вважає за потрібне і доти, поки вважає за потрібне. Працівник не має жодних доказів на підтвердження дійсного розміру своєї заробітної плати та трудового стажу.

Дуже важливо, щоб громадяни усвідомили, що їх згода отримувати зарплату „в конвертах” позбавляє їх соціального захисту. Адже пенсію вони матимуть тільки з офіційно нарахованої суми заробітної плати.

Шановні громадяни! Не позбавляйте себе соціальних благ, забезпечте собі старість, не сприяйте порушенням трудового законодавства.

Шановні працедавці! Не чекайте проведення перевірки, своєчасно оформляйте найнятих робітників, виплачуйте і відображайте в звітності реальну зарплату. Пам’ятайте, ухилення від сплати податків в усіх проявах, у т.ч. шляхом використання нелегальної найманої праці тягне фінансову, адміністративну та карну відповідальність.

Вивести заробітну плату з «тіні» можливо, лише застосовуючи комплекс законодавчих заходів. Так, з 1 січня 2019 року внесено зміни до деяких законодавчих актів України, якими передбачено відповідальність за порушення законодавства про працю.

Згідно з новим законодавством, підприємців (як юридичних, так і фізичних осіб), що використовують найману працю, тепер штрафуватимуть за фактичне допущення людей до роботи без оформлення трудового договору у тридцятикратному розміру мінімальної заробітної плати стягуватимуть за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.

Начальник відділу  з питань праці,

соціально-трудових відносин, надання

не грошової допомоги та послуг УСЗН С.Процишина