10 Липня 2020
Шановні відвідувачі, щиро вітаємо Вас на офіційному веб-сайті Старосинявської районної державної адміністрації!!!

Доступ до архівів

21 травня вступили у дію декомунізаційні закони. Втілення їх у життя означає, що Україна нарешті безповоротно пориває з болючим радянським тоталітарним минулим. Мапа країни буде позбавлена тоталітарної символіки у назвах та пам’ятниках, а доступ до документів про репресії та злочини проти людства і людяності буде повністю відкрито.

Український інститут національної пам'яті спільно з громадськістю підготували основні тези прийнятих законів про декомунізацію. 9 квітня Верховна Рада України прийняла 4 закони про декомунізацію – щодо відкриття архівів КГБ, про заборону пропаганди комуністичного та нацистського режимів, вшанування борців на волю України у ХХ ст., увічнення перемоги над нацизмом в Другій світовій війні.

Закон України «Про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років», який набув чинності 21 травня 2015 року, розроблявся за участі громадськості в рамках програми Центру досліджень визвольного руху «Відкриті архіви» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

Відповідно до цього Закону запроваджується вільний доступ до архівів та передача їх з-під відомств силових органів до Галузевого державного архіву Українського інституту національної пам’яті (ГДА УІНП).

Ініціатори переконані, що такий крок не лише допоможе глибше дізнатися про минуле країни, але й буде однією з гарантій неповернення тоталітарних практик у роботі правоохоронних органів та спеціальних служб незалежної України.

Як тепер здійснювати пошук в архівах? Як жертвам репресій скористуватися правом на приватність? Якими є головні питання архівістів? Відповіді на ці та інші питання має дати даний розділ. Через різні форми (інфографіки, мультимедійні презентації, статті, відеозаписи тощо) хотіли би донести всю важливу інформацію для громадян та працівників архівів, аби краще розуміти можливості нового Закону.

Більше дискусій про доступ до архівів репресивних органів СРСР — у тематичній групі в соціальній мережі Facebook «Доступ до архівів».

Тексти Закону українською та англійською мовами.

Також Ви маєте можливість переглянути відеозапис презентації дослідження «Як змінився доступ до архівів КДБ», який відбувся 24 грудня 2015 року в Українському кризовому медіа-центрі.