19 Серпня 2019

Торгівля людьми. Закон України «Про протидію торгівлі людьми». // 13 травня 2019

Міністерство соціальної політики України – є національним координатором у сфері протидії торгівлі людьми; відповідає за формування та реалізацію державної політики у сфері протидії торгівлі людьми, викорінення передумов торгівлі людьми, зокрема щодо попередження насильства в сім'ї та дискримінації за ознакою статі, підвищення рівня обізнаності щодо протидії торгівлі людьми, координацію та контроль за діяльністю закладів допомоги особам, які постраждали від торгівлі людьми тощо.

Кабінетом Міністрів було прийнято цілу низку підзаконних актів на виконання Закону України «Про протидію торгівлі людьми»:

1. Про національного координатора у сфері протидії торгівлі людьми (Постанова Кабінету Міністрів України від 18.01.2012 №29 ).

2. Про затвердження Державної цільової соціальної програми протидії торгівлі людьми на період до 2015 року (Постанова Кабінету Міністрів України від 21.03.2012 № 350 ).

3. Про затвердження Положення про створення та функціонування Єдиного державного реєстру злочинів торгівлі людьми (Постанова Кабінету Міністрів України від 18.04.2012 №303 ).

4. Про затвердження Порядку встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми (Постанова Кабінету Міністрів України від 23.05.2012 №417 ).

5. Про затвердження Порядку виплати одноразової матеріальної допомоги особам, які постраждали від торгівлі людьми (Постанова Кабінету Міністрів України від 25 липня 2012 № 660 ).

6. Порядок взаємодії суб’єктів, які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми (Постанова Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2012 р. №783 ).

Прийняті документи уточнюють положення Закону та визначають шляхи його реалізації. Серед основних позитивних моментів слід відзначити таке: встановлюється статус особам, які постраждали від торгівлі людьми, що дає можливість отримати допомогу, в тому числі матеріальну, від держави, визначається відповідальність різних державних структур за діяльність у сфері надання допомоги постраждалим особам, окремі положення стосуються надання допомоги дітям, іноземним громадянам.

Відповідно до прийнятих документів Міністерство соціальної політики визначено національним координатором у сфері протидії торгівлі людьми.
Запроваджуваний Національний механізм взаємодії суб’єктів, які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми стосується такого напряму протидії як захист та надання допомоги постраждалим від торгівлі людьми.

Затверджено наказ Міністерства соціальної політики від 30.07.2013 № 458 „Про затвердження стандартів надання соціальних послуг особам, які постраждали від торгівлі людьми”, який включає три стандарти:

1.Стандарт надання послуг із соціальної профілактики торгівлі людьми.

2.Стандарт надання послуг із соціальної інтеграції та реінтеграції осіб, які постраждали від торгівлі людьми.

3.Стандарт надання соціальних послуг із соціальної інтеграції та реінтеграції дітей, які постраждали від торгівлі людьми.

Міністерством соціальної політики запроваджено відомчий реєстр осіб, яким встановлено або відмовлено у встановленні статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми.

На веб-сторінках закордонних дипломатичних установ України (розділ „поради подорожуючим”) розміщено для загального доступу спеціалізовані інформаційно - роз’яснювальні матеріали, які розроблено в контексті вжиття заходів, спрямованих на підвищення рівня обізнаності наших співвітчизників, які виїжджають за кордон.

На офіційному веб-сайті прикордонного відомства (www.dpsu.gov.ua) здійснюється регулярне інформування громадян про порядок та особливості виїзду за кордон, у тому числі й неповнолітніми громадянами України, висвітлюються результати службової діяльності Державної прикордонної служби України у сфері протидії торгівлі людьми.