06 Червня 2020

Надання водних об’єктів у користування на умовах оренди // 21 травня 2020

Оренда водних об’єктів є одним із джерел наповнення місцевого бюджету, а правильно оформлені документи захищають права як орендарів, так і територіальної громади.

Провівши аналіз використання водойм встановлено, що значна частина орендарів користується водними об’єктами без належного оформлення документів та не оформили договори оренди водних об’єктів, що передбачалось діючим до 2013 року законодавством.

З 01.07.2013 набрав чинності Закон України «Про аквакультуру», відповідно до прикінцевих положень якого статтю 51 Водного кодексу України, викладено у новій редакції. Зазначений закон та зміни до статті 51 Водного кодексу України змінюють існуючий підхід до процедури надання водних об’єктів. Водні об’єкти надаються у користування на земельних торгах у комплексі із земельною ,органами, що здійснюють розпорядження земельними ділянками під водою (водним простором) згідно з повноваженнями, визначеними Земельним кодексом України, відповідно до договору оренди, погодженого з територіальними органами Державного агентства водних ресурсів України.

Відповідно до статті 122 Земельного кодексу України повноваження щодо надання земельних ділянок під водними об’єктами у користування на умовах оренди у межах населених пунктів належать сільським, селищним та міським радам, а за межами населених пунктів – обласним державним адміністраціям.

Орендар набуває права користування водним об'єктом після державної реєстрації погодженого договору оренди водного об’єкта, який підписується сторонами після проведення торгів.

Типовий договір оренди водних об’єктів затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 29.05.2013 № 420.

У договорі оренди водного об'єкта визначаються зобов'язання щодо здійснення заходів з охорони та поліпшення екологічного стану водного об'єкта, експлуатації водосховищ та ставків відповідно до встановлених для них територіальними органами Державного агентства водних ресурсів України, режимів роботи, а також необхідність оформлення права користування гідротехнічними спорудами. Крім того, типовим договором оренди передбачено відповідальність орендаря за шкоду, що може бути нанесена третім особам, внаслідок неналежного виконання умов договору.

Надання водних об’єктів у користування на умовах оренди здійснюється за наявності паспорта водного об’єкта. Порядок розроблення паспорта водного об’єкта затверджено наказом Міністерства екології та природних ресурсів від 18.03.2013 № 99 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18.05.2013 за № 775/23307.

Замовником робіт із розроблення паспорта водного об’єкта є його орендодавець.

Сплата орендної плати за водний об'єкт не звільняє від сплати орендної плати за земельну ділянку під водним об’єктом.

Розмір орендної плати за користування земельною ділянкою водного фонду визначається грошовою оцінкою земель водного фонду відповідно до Закону України «Про оцінку земель» та Податкового кодексу України. Витрати , пов’язані з державною реєстрацією договору оренди водного об’єкта, покладаються на орендаря.

Особа, зацікавлена у поновленні договору оренди водного об`єкта звертається до спливу строку договору оренди земельної ділянки водного фонду у строк, встановлений цим договором, до Хмельницької обласної державної адміністрації (в разі розташування водного об’єкту за межами населених пунктів) або до Старосинявської селищної ради (ОТГ) (в разі розташування водного об’єкту в межах населених пунктів) .

На жаль, частина орендарів не виконує вимог цих законодавчих актів так і продовжує користуватись ставками без належних правових підстав.

Відділ інфраструктури, енергетики та захисту

довкілля райдержадміністрації