08 Грудня 2021
Шановні відвідувачі, щиро вітаємо Вас на офіційному веб-сайті Старосинявської районної державної адміністрації!!!
ic_home Добавить в избранное ic_map
Червоний терор

1918, 5 вересня – Рада Народних комісарів більшовицької Росії прийняла Постанову «Про червоний терор». В документі обґрунтовувалася необхідність запровадження «червоно терору» та шляхи його реалізації. Проголошувалася «боротьба з контрреволюцією, спекуляцією та іншими злочинами шляхом ізолювання «класових ворогів» у концентраційних таборах і шляхом фізичного знищення всіх осіб, причетних до білогвардійських організацій, змов і заколотів».

alt

Терор та насильство більшовики на чолі з Леніним застосовували з перших днів захоплення влади. 7 грудня 1917-го була створена ЧК (Всеросійська надзвичайна комісія) на чолі з Феліксом Дзержинським. Розправи стали одним із пріоритетних напрямків державної політики.

У журналі «Червоний терор» 1 листопада 1918-го чекіст Мартин Лаціс відверто і цинічно коментував урядовий декрет: «Ми не ведемо війни проти окремих осіб. Ми винищуємо буржуазію як клас. Не шукайте на слідстві матеріалів і доказів того, що обвинувачений  діяв ділом або словом проти радянської влади. Перше питання, яке ми повинні йому поставити, – до якого класу він належить, якого він походження, виховання, освіти або професії. Ці питання й повинні визначити долю обвинуваченого. У цьому – зміст і сутність червоного терору».

Володимир Ленін засуджував «м’якотілість» репресивних органів і закликав «заохочувати енергію й масовидність терору проти контрреволюціонерів». 13 червня 1918-го було прийнято декрет про відновлення смертної кари (її показово відмінили відразу після Жовтневого перевороту).

Сергій Мельгунов у книзі «Червоний терор у Росії. 1918-1922» описав «подвиги» адептів нової влади у захопленому на початку 1918-го Києві: «Вся… підлога великого гаража була залита … кров’ю, що стояла на кілька дюймів, змішаної в жахаючу масу з мозком, черепними кістками, жмутами волосся й іншими людськими залишками, … жолоб у чверть метра ширини … був на всьому протязі до верху наповнений кров’ю. Поруч із цим місцем жахів у саду того ж будинку лежали поспіхом поверхово зариті 127 трупів останньої бійні… у всіх трупів розтрощені черепи, у багатьох навіть геть розплющені голови… Деякі були зовсім без голови, але голови не відрубувалися, а відривалися».

2 вересня про початок «червоного терору» оголосив олова ВЦВК Яків Свердлов. Нарком внутрішніх справ Григорій Петровський у своєму розпорядженні бідкатиметься, що розстріли відбуваються недостатньо масово.

Коли в 1921-го радянська влада проголосила НЕП, Ленін наголошував: «Найбільша помилка думати, що НЕП поклав кінець терору. Ми ще повернемося до терору й до терору економічного».

Академік АН СРСР А.Дородніцин згадував: «Наше село знаходилося недалеко від Києва, і до нас доходили чутки про те, що витворяв Київський ЧК .... Навіть дітей у селі лякали ім'ям місцевого чекіста Блувштейн. Коли Київ і наше село зайняли денікінці, батько вирушив до Києва роздобути ліків. Завали трупів - жертв ЧК - ще не були розібрані, і батько їх бачив на власні очі. Трупи з вирваними нігтями, із здертою шкірою, на місці погонів і лампасів, трупи, роздавлені під пресом. Але найголовніша моторошна картина, яку він бачив, це були 15 трупів з черепами, пробитими якимось тупим знаряддям, порожні всередині. Служителі розповіли йому, в чому полягало катування. Одному пробивали голову, а наступного примушували з'їсти мозок. Потім пробивали голову наступному, і з'їсти його мозок змушували чергового ... ».

Фахівці оцінюють кількість жертв червоного терору лише органів ЧК до 50 тисяч. А Особлива комісія генерала Антона Денікіна з розслідування більшовицьких злочинів за 1918-1919 роки оцінює кількість загиблих у 1,7 млн. чоловік.

Одна з особливостей «червоного терору» – неймовірні тортури, яких зазнавали жертви насильства. В Україні Харківське ЧК практикувало скальпування і «знімання рукавичок з кистей рук», у Полтаві і Кременчуці священиків саджали на кіл. У Катеринославі застосовували розп’ятті й побиття каменями. В Одесі офіцерів прив’язували ланцюгами до дощок і відправляли їх в топки. Або розривали навпіл колесами лебідок чи опускали по черзі в казан з окропом і в море.

Фільтрувати за назвою     Показати # 
# Заголовок Статті